# Güç Kaynağı Kaç Watt Olmalı? PSU Seçimi, 80 Plus ve ATX 3.1 Rehberi

Kaynak: https://techburada.com/blog/guc-kaynagi-kac-watt-olmali
Yayın: 2026-10-30 · Güncelleme: 2026-11-05
Yazar: TechBurada Editör Ekibi

> Güç kaynağı gücünü ekran kartı belirler. NVIDIA, RTX 5060 için 550 W, RTX 5070 için 650 W, RTX 5080 için 850 W, RTX 5090 için 1000 W sistem gücü öneriyor. İşlemci ve yükseltme payı için bir üst sınıfa çıkmak iyi olur. En az 80 Plus Bronze, tercihen Gold bir model seçin. Yeni kartlar için ATX 3.1 ve 12V-2x6 kablolu modeller uygundur.

Güç kaynağı (PSU), bilgisayarda kimsenin sevmeyerek para verdiği ama her şeyin ona bağlı olduğu parçadır. Ucuz bir PSU yalnız performansı düşürmekle kalmaz, arızalandığında diğer parçaları da götürebilir. Bu rehberde kaç watt gerektiğini, 80 Plus etiketlerinin gerçek anlamını ve yeni ATX 3.1 standardını anlatıyoruz.

Önemli bir ayrım: Bu rehber bilgisayar kasasının içindeki **dahili güç kaynağı** içindir. Elektrik kesintisinde devreye giren cihaz olan **UPS (kesintisiz güç kaynağı)** ayrı bir üründür.

## Güç kaynağı ne işe yarar?

PSU, prizdeki 230 V alternatif akımı bilgisayarın kullandığı 12 V, 5 V ve 3,3 V doğru akıma çevirir. Modern sistemlerde yükün neredeyse tamamı **12 V hattından** gelir, çünkü işlemci ve ekran kartı bu hattan beslenir. Etiketteki 12 V hattı değerinin toplam güce yakın olması iyi bir tasarım işaretidir.

## Güç kaynağı kaç watt olmalı?

En güvenilir başlangıç, ekran kartı üreticisinin önerisidir. NVIDIA'nın resmî ürün sayfalarındaki değerler şöyle:

| Ekran kartı (masaüstü) | Kart gücü (TGP) | NVIDIA'nın önerdiği sistem gücü | Daha rahat seçim |
| --- | --- | --- | --- |
| [RTX 5060](https://www.nvidia.com/en-us/geforce/graphics-cards/50-series/rtx-5060-family/) | 145 W | 550 W | 650 W |
| [RTX 5060 Ti](https://www.nvidia.com/en-us/geforce/graphics-cards/50-series/rtx-5060-family/) | 180 W | 600 W | 650-750 W |
| [RTX 5070](https://www.nvidia.com/en-us/geforce/graphics-cards/50-series/rtx-5070-family/) | 250 W | 650 W | 750 W |
| [RTX 5070 Ti](https://www.nvidia.com/en-us/geforce/graphics-cards/50-series/rtx-5070-family/) | 300 W | 750 W | 850 W |
| [RTX 5080](https://www.nvidia.com/en-us/geforce/graphics-cards/50-series/rtx-5080/) | 360 W | 850 W | 1000 W |
| [RTX 5090](https://www.nvidia.com/en-us/geforce/graphics-cards/50-series/rtx-5090/) | 575 W | 1000 W | 1200 W ve üzeri |

Sağdaki "daha rahat seçim" sütunu resmî değil, güçlü işlemci ve ileride yükseltme için önerdiğimiz paydır. Üretici önerileri zaten sistem geneli için payı içerir, ama overclocked kart modelleri daha fazla çekebilir.

### Kendi sisteminiz için basit hesap

Ekran kartınız tabloda yoksa şu yaklaşım iş görür:

1. Ekran kartı TGP değerini alın.
2. İşlemcinin en yüksek güç değerini ekleyin. Üst seviye işlemciler 150-250 W çekebilir.
3. Anakart, RAM, SSD ve fanlar için 75-100 W ekleyin.
4. Sonucu yaklaşık 1,5 ile çarpın.

**Örnek:** RTX 5070 (250 W) ve Ryzen 7 işlemci (120 W): 250 + 120 + 100 = 470 W. 470 x 1,5 yaklaşık 705 W eder, yani 750 W rahat bir seçimdir.

Katsayının sebebi iki gerçektir. Birincisi güç kaynakları yaklaşık yüzde 50 yükte en verimli çalışır. İkincisi yeni ekran kartları çok kısa süreli güç sıçramaları yapar. Çevrim içi hesaplayıcılardan [be quiet! PSU Calculator](https://www.bequiet.com/en/psucalculator) ve [Cooler Master Power Calculator](https://www.coolermaster.com/en-global/power-supply-calculator/) ikinci görüş için faydalıdır.

### Dahili grafikli ve ofis sistemleri

Ayrı ekran kartı yoksa 300-450 W kaliteli bir PSU yeterlidir. Bu tür sistemlerde yüksek watt almanın faydası olmaz, düşük yükte verim de düşebilir.

## Bilgisayarımın güç kaynağı kaç watt, nasıl öğrenirim?

Yazılımla güvenilir biçimde öğrenilemez. PSU'nun gücünü görmek için bilgisayarı kapatıp fişini çektikten sonra kasayı açın ve güç kaynağının yan etiketine bakın. Etikette model ve toplam watt yazar. Hazır sistem aldıysanız faturasına ya da üreticinin destek sayfasına bakabilirsiniz. Model kodunu aratarak daha fazla bilgiye ulaşırsınız.

## 80 Plus nedir? Bronze, Gold ve Titanium farkı

[80 PLUS](https://www.clearesult.com/80plus/) bir verimlilik sertifikasıdır. Prizden çekilen gücün ne kadarının bilgisayara aktarıldığını ölçer, gerisi ısı olarak kaybolur. Sertifika **kaliteyi** değil **verimliliği** gösterir. Türkiye şebekesi 230 V olduğu için aşağıdaki [230 V değerleri](https://en.wikipedia.org/wiki/80_Plus) bizim için geçerli olanlardır:

| Sınıf | %20 yük | %50 yük | %100 yük |
| --- | --- | --- | --- |
| 80 Plus Standart | %82 | %85 | %82 |
| Bronze | %85 | %88 | %85 |
| Silver | %87 | %90 | %87 |
| Gold | %90 | %92 | %89 |
| Platinum | %92 | %94 | %90 |
| Titanium | %94 | %96 | %94 |

Daha yeni olan **Ruby** sınıfı [2024'te duyuruldu](https://hothardware.com/news/new-80-plus-ruby-psu-rating-compares-to-titanium-platinum-and-gold) ve özellikle veri merkezleri için düşünüldü. Ev kullanıcısı için anlamlı değildir.

### Gold almaya değer mi?

Önemli olan elektrik faturası kadar genelde kalite seviyesidir. Örnek olarak 300 W ortalama yükte günde 4 saat çalışan bir oyun bilgisayarında Bronze ile Gold arasındaki fark yüzde 50 yükte yaklaşık 4 puandır. Bu, yılda yaklaşık 20 kWh'a denk gelir. Yani yalnız faturayla kendini amorti etmesi uzun sürer. Yine de Gold modeller genelde daha iyi bileşen, daha az ısı ve daha sessiz çalışma sunar. Bu nedenle bütçe izin veriyorsa Gold tercih edin.

Kalite için tek ölçüt 80 Plus olmamalıdır. Bağımsız [Cybenetics](https://www.cybenetics.com/) sertifikası verimliliğin yanında gürültüyü de ölçer. Sektörde bazı üreticiler [80 Plus yerine bu sisteme geçmeye başladı](https://www.pcgamer.com/hardware/power-supplies/corsair-ditches-80-plus-for-psus-here-are-the-cybenetics-ratings-itll-use-instead/).

## ATX 3.1 ve 12V-2x6 nedir?

**ATX 3.0 ve 3.1**, yeni kartların ani güç sıçramalarına göre tasarlanmış PSU standartlarıdır. **12V-2x6** ise eski 12VHPWR'ın yerini alan 16 pinli konnektördür. Daha iyi temas ve daha kısa kontrol pinleri ile yanlış takılma riskini azaltır.

Bilmeniz gerekenler:

- **Her kart bu konnektörü istemez.** RTX 5060 gibi modellerin çoğu klasik 8 pin de kullanabilir. Kart üreticisinin sayfasına bakın.
- **ATX 3.0 PSU da çalışır.** [Corsair'in değerlendirmesine göre](https://www.corsair.com/ww/ar/explorer/diy-builder/power-supply-units/do-i-need-a-an-atx-31-psu-for-a-50-series-gpu-or-is-atx-30-ok/) iyi bir ATX 3.0 model RTX 50 serisi için sorun oluşturmaz. Yine de yeni alımda ATX 3.1 tercih edin.
- **Kabloyu sonuna kadar takın.** 16 pinli konnektörün yarım takılması sorunların başlıca sebeplerinden biridir, klik sesini duyun ve keskin bükmeyin.
- **PCIe 5.1 Gen5 etiketi** de ATX 3.1 ile birlikte anılır. [Antec CSK1000 Pro Gen5.1](/urun/antec-csk1000-pro-gen5-1-1000-w-power-supply) gibi modeller bu kuşaktandır.

## Modüler mi, yarı modüler mi?

| Tip | Avantaj | Dezavantaj |
| --- | --- | --- |
| Modüler değil | En ucuz | Kullanılmayan kablolar kasada kalır |
| Yarı modüler | Ana kablolar sabit, kalanı takılabilir | Orta fiyat |
| Tam modüler | Temiz kablo düzeni, hava akışı | En pahalı |

Tam modüler model özellikle camlı [kasalarda](/kategori/kasa) düzen açısından rahatlık sağlar. Küçük kasalarda ise kablo yönetimi büyük fark yaratır. Bir uyarı: **Modüler kabloları farklı marka hatta farklı seri PSU ile karıştırmayın.** Soketler aynı görünse de pin dizilimi farklı olabilir ve parçaları yakabilir.

## Bakılması gereken koruma ve kalite işaretleri

- **Korumalar:** OVP (aşırı gerilim), OCP (aşırı akım), OPP (aşırı güç), SCP (kısa devre), OTP (aşırı ısı). Kaliteli modellerde hepsi bulunur.
- **Garanti:** Uzun garanti üreticinin kendine güvendiğinin göstergesidir. 5 yıl ve üzeri iyi bir işarettir.
- **Fan:** 120 mm ve üzeri fan daha sessizdir. Düşük yükte duran "yarı pasif" modeller de sessizlik sağlar.
- **Boyut:** Standart ATX çoğu kasaya girer. Küçük kasalar SFX ister. Uzun PSU'lar kablo alanını daraltabilir.
- **Çok ucuz model şüphesi:** Aynı wattta belirgin ucuz bir ürün gerçek gücünü sağlamayabilir. "Peak" watt değerine değil, sürekli (continuous) güce bakın.

## Güç kaynağı arızası nasıl anlaşılır?

- Bilgisayar yük altında aniden kapanıyorsa, oyunda yeniden başlıyorsa
- Açılış sırasında bazen hiç tepki vermiyorsa
- Yanık kokusu, yüksek sesli fan ya da tıkırtı varsa
- Rastgele donma ve mavi ekran görünüyorsa (RAM ve ısı kontrol edildikten sonra)

Bu belirtiler tek başına kanıt değildir, bellek ve sıcaklık sorunlarını da eleyin. Ev kullanıcısı için en güvenli test, başka bir PSU ile denemektir. PSU'yu asla kendiniz açmayın, kondansatörler fişi çekili hâlde bile tehlikeli gerilim tutabilir.

## Hangi güç kaynağını almalıyım?

Kataloğumuzda yüksek güçlü sistemler için şu modeller bulunuyor:

- [Antec CSK1000 Pro Gen5.1, 1000 W](/urun/antec-csk1000-pro-gen5-1-1000-w-power-supply): RTX 5080 sınıfı ve yükseltme payı isteyen sistemler
- [Antec NE1300G M, 1300 W](/urun/antec-ne1300g-m-1300-w-power-supply): RTX 5090 ve üst sınıf iş istasyonları

Güncel stok için [güç kaynağı kategorisine](/kategori/guc-kaynagi-psu) ve [Antec marka sayfasına](/marka/antec) bakabilirsiniz. Toplama sistemin diğer parçaları için [kasa](/kategori/kasa), [işlemci soğutucu ve fanlar](/kategori/sogutucu), [RAM](/blog/ddr4-mu-ddr5-mi-ram-secimi) ve [SSD](/blog/ssd-nasil-secilir-nvme-sata-pcie) rehberlerimize göz atın.

## Sıkça Sorulan Sorular

### RTX 5070 için kaç watt güç kaynağı gerekir?

NVIDIA, RTX 5070 için 650 W sistem gücü öneriyor. Güçlü işlemci ve yükseltme payı için 750 W daha rahat bir seçimdir. Özel soğutuculu, yüksek saat hızlı kart modellerinde üreticinin kendi önerisine de bakın.

### Fazla watt elektrik faturasını artırır mı?

Hayır. Bilgisayar yalnız ihtiyacı kadar güç çeker, 1000 W PSU sürekli 1000 W tüketmez. Yine de ihtiyacın çok üzerindeki modeller düşük yükte biraz daha az verimli çalışabilir ve gereksiz maliyet yaratır.

### 80 Plus Bronze yeterli mi?

Orta seviye sistemler için yeterlidir. Sertifika verimliliği gösterir, bileşen kalitesini garanti etmez. Bu yüzden markayı, garanti süresini ve korumaları da birlikte değerlendirin. Bütçe izin veriyorsa Gold tercih edin.

### ATX 3.1 güç kaynağı şart mı?

Şart değildir. Ancak 16 pin kullanan yeni nesil kartlar için en sorunsuz çözümdür. Yeni bir PSU alıyorsanız ATX 3.1 seçmek, gelecekteki kart yükseltmeleri için de mantıklıdır.

### Güç kaynağı kaç yıl kullanılır?

Kaliteli bir model genelde 7-10 yıl hizmet verebilir. Üretici garantisi iyi bir göstergedir. Ağır yük ve sıcak ortam ömrü kısaltır. Sistemi baştan toplarken eski ve garantisi bitmiş bir PSU'yu yeni pahalı parçalarla kullanmak riskli olabilir.

### Laptop için güç kaynağı değişir mi?

Laptoplar kasa içi PSU yerine harici adaptör kullanır. Yedek adaptörde watt, voltaj ve soket uyumu bire bir olmalıdır. Daha düşük watt'lı adaptör oyun performansını düşürür veya cihazı şarj etmez.

## Kaynaklar

- [NVIDIA GeForce RTX 5060 ailesi teknik değerleri](https://www.nvidia.com/en-us/geforce/graphics-cards/50-series/rtx-5060-family/)
- [NVIDIA GeForce RTX 5070 ailesi teknik değerleri](https://www.nvidia.com/en-us/geforce/graphics-cards/50-series/rtx-5070-family/)
- [NVIDIA GeForce RTX 5080 teknik değerleri](https://www.nvidia.com/en-us/geforce/graphics-cards/50-series/rtx-5080/)
- [NVIDIA GeForce RTX 5090 teknik değerleri](https://www.nvidia.com/en-us/geforce/graphics-cards/50-series/rtx-5090/)
- [80 PLUS programı](https://www.clearesult.com/80plus/)
- [Wikipedia: 80 Plus verimlilik tablosu](https://en.wikipedia.org/wiki/80_Plus)
- [Corsair: ATX 3.1 ve RTX 50 serisi](https://www.corsair.com/ww/ar/explorer/diy-builder/power-supply-units/do-i-need-a-an-atx-31-psu-for-a-50-series-gpu-or-is-atx-30-ok/)
- [HotHardware: 80 Plus Ruby sınıfı](https://hothardware.com/news/new-80-plus-ruby-psu-rating-compares-to-titanium-platinum-and-gold)

