Oyuncu Monitörü Nasıl Seçilir? 144 Hz, 240 Hz, OLED ve IPS Karşılaştırması
TechBurada Editör Ekibi7 dakikalık okuma
Kısa cevap
Oyuncu monitörü seçerken ekran kartınızın üretebildiği FPS'yi temel alın. Rekabetçi oyunlarda 1080p veya QHD 240 Hz, hikâye odaklı oyunlarda QHD 165-180 Hz en dengeli seçimdir. Hızlı IPS ve OLED paneller önde gelir. FreeSync veya G-SYNC desteği olmayan monitörlerden kaçının, tepki süresinde MPRT değil GtG değerine bakın.

Yeni bir oyuncu monitörü, ekran kartı değiştirmeden oyun hissini en çok değiştiren yükseltmelerden biridir. Ama yanlış seçilirse para boşa gider: 360 Hz monitör alıp 90 FPS oynayan çok oyuncu var. Bu rehber önce sisteminizin ne üretebildiğine, sonra oyun türünüze bakarak doğru kombinasyonu bulmanızı sağlar.
Genel monitör kriterlerini görmek isterseniz önce monitör alma rehberimizi okuyabilirsiniz. Burada oyuna özgü konulara odaklanıyoruz.
Oyuncu monitörü seçimi neden ekran kartıyla başlar?
Monitör, ekran kartının ürettiğinden fazlasını gösteremez. Eşleştirmeyi yanlış yaparsanız bir taraf boşa çalışır.
| Ekran kartı sınıfı (laptop veya masaüstü) | Hedef çözünürlük | Mantıklı yenileme hızı |
|---|---|---|
| RTX 3050, RTX 4050, RTX 5050 | 1080p | 144-180 Hz |
| RTX 4060, RTX 5060 | 1080p veya QHD | 165-240 Hz |
| RTX 5070, RTX 5070 Ti | QHD | 180-320 Hz |
| RTX 5080, RTX 5090 | QHD veya 4K | 240 Hz QHD, 160 Hz 4K |
Bu tablo kabaca bir eşleşmedir. Rekabetçi oyunlar çok daha yüksek FPS üretir, AAA oyunlar çok daha düşük. Kart seçimi için gaming laptop rehberimize göz atabilirsiniz.
144 Hz mi, 165 Hz mi, 240 Hz mi?
Yenileme hızı arttıkça her kare ekranda daha kısa süre kalır. Hesabı basittir: 1000'i Hz değerine bölersiniz.
| Yenileme hızı | Kare süresi | 60 Hz'e göre kazanç |
|---|---|---|
| 60 Hz | 16,7 ms | Referans |
| 144 Hz | 6,9 ms | 9,8 ms |
| 165 Hz | 6,1 ms | 10,6 ms |
| 240 Hz | 4,2 ms | 12,5 ms |
| 360 Hz | 2,8 ms | 13,9 ms |
Tablodan önemli bir sonuç çıkar: Asıl sıçrama 60 Hz'ten 144 Hz'e geçerken yaşanır. 144'ten 240'a geçiş hissedilir ama daha küçüktür, 240'tan 360'a geçişi ise çoğu oyuncu ancak hızlı FPS oyunlarında fark eder.
Kısa karar rehberi:
- Counter-Strike, Valorant, Overwatch oynuyorum: 240 Hz ve üzeri mantıklıdır. Bu oyunlar orta seviye kartlarda bile yüksek FPS üretir.
- Hem rekabetçi hem hikâye oyunları: 165-240 Hz QHD en dengeli seçim.
- Yalnız AAA ve hikâye oyunları: 144-180 Hz yeterli, görüntü kalitesine öncelik verin.
- Konsol: PlayStation 5 ve Xbox Series X en fazla 120 Hz verir, HDMI 2.1 önemlidir.
1080p, QHD mi, 4K mı?
Oyun için QHD (2560x1440), 2026'da en dengeli çözünürlüktür. 27 inçte keskin görünür ve 4K kadar ekran kartını zorlamaz. Sayısal olarak 4K, QHD'nin 2,25 katı, QHD ise Full HD'nin 1,78 katı piksel demektir.
- 24,5 inç Full HD: Turnuva oyuncularının klasik tercihi. Yüksek FPS ve hızlı göz gezdirme için idealdir.
- 27 inç QHD: Çoğu oyuncu için doğru cevap.
- 27-32 inç 4K: Güçlü bir kart, tek oyunculu oyunlar ve DLSS veya FSR ile mantıklı.
- 34 inç ultra geniş: Yarış, uçuş ve strateji oyunlarında sürükleyicidir, ancak rekabetçi oyunlarda her oyun desteklemez.
27 inç Full HD monitörler ucuz görünür, ama yaklaşık 82 PPI ile pürüzlü görüntü verir. Bütçeniz izin veriyorsa bu boyutta QHD'ye çıkın.
Hızlı IPS, VA ve OLED arasında oyunda ne fark var?
| Panel | Hareket netliği | Siyah ve kontrast | Dikkat edilecek nokta | Örnek |
|---|---|---|---|---|
| Hızlı IPS | Çok iyi | Orta | Karanlıkta IPS parlaması | MSI MAG 274QF X24 |
| Hızlı VA | İyi | Çok iyi | Karanlık sahnede iz bırakma | MSI MAG 275CQF E18 |
| QD-OLED | Mükemmel | Mükemmel | Sabit görüntüde iz riski, yüksek fiyat | MSI MAG 272QP QD-OLED |
| Mini LED IPS | Çok iyi | Çok iyi | Bazı sahnelerde parlak hale | MSI MAG 274UPDF E16M |
OLED panellerde piksel kendi ışığını üretir ve 0,03 ms GtG gibi çok düşük tepki sürelerine ulaşır. Bu, hızlı sahnelerde belirgin netlik farkı demektir. Bedeli ise sabit öğelerin uzun vadede iz bırakma riski. Üreticiler bu riske yanıt olarak iz bırakma kapsayan garantiler sunmaya başladı. Garantinin Türkiye'de geçerli olup olmadığını ve koşullarını satın almadan önce kontrol edin.
Oyun oynamanın yanında gün boyu ofis işi yapacaksanız IPS daha uygundur. Akşamları karanlık odada oyun ve film ağırlıklıysa OLED farkını gösterir.
1 ms tepki süresi ne anlama geliyor? GtG ve MPRT farkı
Kutudaki "1 ms" ifadesi sizi yanıltmasın. İki farklı ölçüm var:
- GtG (griden griye): Pikselin bir renkten diğerine ne kadar sürede geçtiğini ölçer. Gerçek panel hızını anlatır.
- MPRT: Görsel netlik ölçüsüdür, çoğunlukla arka ışığın hızlı açılıp kapanmasıyla elde edilir. Parlaklığı düşürür, kırpışma yapabilir ve gerçek panel hızını yansıtmaz.
"1 ms MPRT" yazan bir monitörün GtG değeri 4 ms ve üzerinde olabilir. Bu yüzden ürün adında GtG ibaresini arayın. Bağımsız standart isteyenler için VESA'nın ClearMR sertifikası hareket netliğini birden fazla sınıfta karşılaştırılabilir hâle getirir.
Tepki süresini aşırı hızlandırma modları da önemlidir. "Overdrive" ayarının en üst kademesi çoğu zaman hareketin arkasında parlak hale oluşturur. Orta kademe genelde en temiz sonucu verir.
FreeSync ve G-SYNC gerekli mi?
Evet, artık standart bir beklenti olmalı. Bu teknolojiler monitörün yenileme hızını ekran kartının ürettiği kareye eşitler. Böylece ekran yırtılması ve takılma büyük oranda kaybolur. Özellikle FPS'nin değiştiği AAA oyunlarda fark çok belirgindir.
| Teknoloji | Ekran kartı | Not |
|---|---|---|
| AMD FreeSync | AMD, çoğu modelde NVIDIA ile de çalışır | Premium sürümü düşük kare telafisi ekler |
| NVIDIA G-SYNC | NVIDIA | Ayrı modül veya sertifika gerektirir |
| G-SYNC Compatible | NVIDIA | FreeSync monitörlerin NVIDIA tarafından test edilmiş olanları |
| Adaptive-Sync | Genel VESA standardı | Çoğu ekran kartıyla çalışır |
NVIDIA kart kullanıyorsanız panel ayarlarından özelliği elle açmanız gerekebilir. DisplayPort bağlantısı, HDMI'ya göre daha geniş uyumluluk sağlar.
Boyut, kavis ve masa düzeni
Rekabetçi oyunlarda 24,5 inç ekranın tamamını göz gezdirmeden görmenizi sağlar. Bu yüzden turnuva monitörleri hâlâ bu boyuttadır. 27 inç genel oyun için en yaygın seçimdir. 1500R kavis 27 inçte küçük bir fark yaratır, 34 inç ultra genişte belirgin olur.
Pivot, yükseklik ayarı ve iyi bir stand uzun oyun seanslarında boyun sağlığı için önemlidir. Örneğin MSI MAG 274QPF X32 QHD 320 Hz ve pivot özelliklerini birleştirir.
Bütçeye göre oyuncu monitörü önerileri
Yazının hazırlandığı tarihte kataloğumuzda bulunan örnekler. Fiyat ve stok için ürün sayfasına bakınız.
Giriş seviyesi (1080p, yüksek Hz):
- Dexim 23,8 inç 240 Hz IPS
- Fazeon 23,8 inç 240 Hz IPS
- LG UltraGear 24G411A-B 144 Hz
- GamePower Lunis L20 240 Hz
Rekabetçi oyun (1080p, çok yüksek Hz):
En dengeli sınıf (27 inç QHD):
Ultra geniş:
En iyi görüntü (OLED):
Kalan seçenekler için oyuncu monitörü kategorimize ve MSI, LG, Samsung, GamePower marka sayfalarına bakabilirsiniz.
Monitör geldikten sonra mutlaka yapılacak üç ayar
- Windows yenileme hızını kontrol edin. Ayarlar, Sistem, Ekran, Gelişmiş ekran yolunu izleyin. Monitörünüz varsayılan olarak 60 Hz'te açılmış olabilir, en sık yapılan hata budur.
- Doğru kabloyu kullanın. Yüksek Hz için DisplayPort veya HDMI 2.1 tercih edin.
- Senkronizasyonu açın. Hem monitör menüsünden hem ekran kartı panelinden FreeSync veya G-SYNC'i etkinleştirin.
Sıkça Sorulan Sorular
60 Hz'ten 144 Hz'e geçmek gerçekten fark eder mi?
Evet, en büyük farkın hissedildiği geçiştir. Kare süresi 16,7 ms'den 6,9 ms'ye iner, fare hareketi bile masaüstünde akıcılaşır. Düzenli oyun oynuyorsanız bu geçiş çoğu oyuncunun geri dönmek istemediği bir yükseltmedir.
240 Hz monitör için kaç FPS gerekir?
Tam fayda için 240 FPS'ye yakın kare üretmek gerekir. Ancak FreeSync veya G-SYNC sayesinde daha düşük FPS'de de akıcı oynarsınız. Rekabetçi oyunlarda bu seviyeye ulaşmak orta seviye kartlarda bile mümkündür, AAA oyunlarda ise zordur.
Oyun için IPS mi OLED mi almalıyım?
Görüntü kalitesi ve hareket netliği önceliğinizse OLED. Gün içinde uzun saatler ofis işi de yapıyor ve iz riski istemiyorsanız hızlı IPS. Bütçe de belirleyicidir, çünkü OLED modeller belirgin biçimde daha pahalıdır.
OLED monitörde iz kalır mı?
Risk azaldı ama tamamen ortadan kalkmadı. Modern modeller piksel kaydırma ve yenileme döngüleriyle bu riski düşürür. Görev çubuğunu gizlemek, parlaklığı makul tutmak ve üretici bakım işlemlerini kapatmamak faydalıdır. Garanti kapsamını satın almadan önce kontrol edin.
FreeSync monitör NVIDIA kartla çalışır mı?
Çoğu zaman evet. NVIDIA, G-SYNC Compatible programıyla FreeSync monitörlerin büyük bölümünü destekler. En sağlıklı sonuç için DisplayPort kullanın ve NVIDIA Denetim Masası'ndan G-SYNC özelliğini açın.
PlayStation 5 için hangi monitörü almalıyım?
PS5 en fazla 120 Hz ve 4K çıkış verir. Bu yüzden HDMI 2.1 destekli bir QHD veya 4K monitör uygundur. PS5 QHD desteği sunar, ancak 240 Hz monitör konsolda ek fayda sağlamaz.
Kaynaklar
Bu rehber TechBurada editör ekibi tarafından üreticilerin yayımladığı teknik belgeler ve bağımsız ölçümler derlenerek hazırlandı. Fiyat ve stok bilgileri için ürün sayfalarına bakınız. Son güncelleme: 5 Kasım 2026.









